Waarom kies je voor wintersport in de Franse bergen?
Ze kijkt me met verbazing aan. Wat een vraag!? ‘Tot nu toe ga ik altijd met mijn gezin op wintersport naar Oostenrijk, waarom zou ik voor Frankrijk moeten kiezen?’ Voor Martine Jadis is het klip en klaar: “Voor de gezelligheid, voor het eten, de speciale Franse sfeer en de uitgebreide mogelijkheden die de zeventien wintersportregio’s te bieden hebben”.
De vertegenwoordiger van France Montagnes pareert ook meteen de opmerking over de afstand vanuit Nederland naar de skigebieden. Hoewel Oostenrijk misschien dichterbij lijkt (in ieder geval vanuit Oost-Nederland) ligt het in beide gevallen zo rond de duizend kilometer. “En zeker als je met kinderen reist kun je beter voor een stopover kiezen. Dan kom je uitgerust op de 2e morgen van je vakantie aan en kun je meteen de piste op”.
Beknopte inhoud
Verscheidenheid
Zelf kiest ze voor plaatsen als Serre Chevalier en Peisey-Vallandry voor haar wintersport (“Dit zijn rustiger, kleinschaliger gebieden, maar ik ben dan ook al in de vijftig. Mijn twee dochters kiezen voor hele andere resorts”).
En er zijn mogelijkheden te over. Dat blijkt uit de presentatie van zeventien Franse wintersportgebieden in Amsterdam deze week. Hoewel er uiteraard veel overeenkomsten zijn, is hier en daar de focus toch ook anders. Zo zijn er gebieden die hun best doen om bepaalde certificaten te halen om hun streven naar duurzaamheden te onderstrepen. Door bijvoorbeeld erkend te worden als een ‘village etoile’, oftewel een plek met weinig lichtvervuiling zodat je het firmament kunt bekijken. “Er zijn plekken met het mooiste uitzicht op de sterrenhemel, zoals je nog nooit hebt gezien”.
Zwerfafval
Ook is er een club van vrijwilligers die in steeds meer regio’s aan het begin en het eind van het seizoen zorgen voor het opruimen voor weggeworpen afval door wintersporters. Het zijn de Mountain Riders, die het afgelopen voorjaar voor 15 ton aan afval uit de Franse bergen wisten te halen. Het streven is dat dat voor komend jaar 10% minder wordt, onder andere door een beperking van het uitdelen van ‘goodies’ in de wintersportcentra zelf. Uiteindelijk zou er in 2030 sprake moeten zijn van 0% afval.
“De tassen die gebruikt worden voor het inzamelen van het zwerfafval worden gemaakt van de enorme plastic spandoeken met reclame voor onze wintersportgebieden, die we gebruiken als de Tour de France langskomt”, zegt Martine Jadis.
Schoolvakanties
De toeristische sector zou nog veel kunnen winnen met een betere spreiding van de schoolvakanties. Zo blijkt het aantal Nederlandse wintersporters dat voor Frankrijk koos het afgelopen seizoen afgenomen te zijn doordat de Fransen tegelijkertijd hun schoolvakantie hadden. “Dat heeft natuurlijk direct gevolgen voor de beschikbaarheid en de prijzen van de accommodaties”, zegt Sannerien van Aerts van Atout France.
Hoewel het aantal gasten met 13% steeg in vergelijking met het seizoen 2023-2024 is daardoor de rangorde wel gewijzigd. Het meeste bezoek kwam uit Engeland, gevolgd door België en daarna Nederland. Andere jaren stonden de Nederlanders op de tweede plek in de Franse sneeuw.
Mountain shaker
De zeventien wintersportgebieden, die deze week ook massaal met vertegenwoordigers vanuit Frankrijk naar Amsterdam zijn afgereisd om het belang van deze vakantieperiode voor de economie van het land te onderstrepen, hebben prachtige folders met een overzicht van de waaier aan mogelijkheden.
Zo roemt Coralie l’Enfant van Tignes het lange seizoen in de regio die zij vertegenwoordigt. Met een berg van 3456 meter hoogte begint het seizoen daar al op 30 november en loopt dat door tot 4 mei 2025. Gebruikelijk valt er daar in het seizoen zo’n 615 centimeter verse sneeuw bij. En om dat te bereiken heb je maar 7 minuten nodig, want dat is de tijd die de Funicular-lift nodig heeft om je omhoog te brengen.
En ze zijn er hier trots op dat ze in maart 2025 voor de vierde keer het ‘Mountain Shaker’-event kunnen houden, waarbij allerlei spectaculaire stunts met ski’s en boards uitgevoerd worden.
Avontuurlijk
Hoewel de presentatie in Amsterdam natuurlijk vooral gericht was op skiërs, weten we uit ervaring dat er ook steeds meer ‘meelifters’ zijn. Familieleden die wel van de gezelligheid van wintersport willen genieten, maar die zelf voor geen goud (meer) op de latten durven te gaan staan.
Gelukkig is er ook voor hen steeds meer aandacht in de wintersportgebieden. Zo wijst Astrid Lanceau van Officie de Tourisme Vallee de Chamonix-Mont-Blanc op de ‘Mer de Glace’. Dat is de al in 1741 ontdekte grootste gletsjer van Frankrijk. Gasten kunnen dat gebied per trein en lift bereiken en daar (een deel van het jaar) een informatiecentrum kunnen bezoeken. Dat centrum wordt overigens in 2026 geheel vernieuwd.
Meer informatie
Hieronder is meer informatie te vinden over de Franse wintersportgebieden, die ook in Amsterdam aanwezig waren: France Montagnes, Brides-Les-Bains, Chamonix, Courchevel, Isère, La Plagne, Les 2 Alpes, Les Arcs, Les Menuires, Les Sybelles, Méribel, Peisey-Vallandry, Serre Chevalier, Tignes, Val d’Arly, Val Thorens, Vaujany en ESF (École du ski français).
Lees ook: Nieuwtjes wintersport Franse bergen 2024/2025









