Warmte en fun vinden bij Vakantiebeurs 2026

Een ‘piloot’ reed bezoekers van de Vakantiebeurs rond. De af- en aankondigingen door zowel de stewardess als piloot (‘Ready for take off’) klonken levensecht. Foto: Sander Lindenburg

Wie de winterkou in Nederland wil ontvluchten, al is het maar voor één dag, die is op de Vakantiebeurs in Utrecht op het goede adres. Daar kan iedereen zich nog tot en met zondag 11 januari 2026 onderdompelen in zomerse vakantiesferen. Compleet met allerlei exotische maaltijden en plezier in de vorm van uitdagingen als: wie kan het snelst in een palmboom klimmen?

Nu beschouw ik mezelf toch als vaste bezoeker van de Vakantiebeurs, maar telkens ben ik weer verbaasd over de (nieuwe) bedrijven die ik daar aantref. Zo ook nu weer. En daar waren er een paar bij die zeiden dat ze al jaren op de beurs stonden. Ik had ze nog nooit gezien. Hieronder tien krenten uit de pap die ik vond op de beurs van dit jaar.

  1. Via de site www.bijlandgenoten.be kun je er zeker van zijn dat je in een vakantiewoning of B&B komt die gerund wordt door mensen die Nederlands/Vlaams spreken. Ze hebben een fraaie folder, waar honderd adressen in staan, maar in totaal hebben ze er 600 op hun site staan. “We nemen alleen mensen op die zich bij ons melden en wij controleren dat of we vinden dat het aan ons niveau voldoet om vermeld te worden”, zo was een toelichting. De site krijgt provisie van de verhuurders, maar het boeken gebeurt bij de huiseigenaren zelf.
  2. Iets soortgelijks is www.globaldutchies.nl, alhoewel dat wel een formule is die wat uitleg nodig had. Het heeft als slogan/ondertitel ‘het netwerk voor de wereldvrouw op vakantie‘. Dus Nederlandse vrouwen die alleen vrouwen ontvangen? “Nee, dat niet”, zegt Ria Luitjes namens de organisatie. “We willen zorgen voor de empowerment van vrouwen. Dus het zijn Nederlandse vrouwen die, soms samen met hun man, een accommodatie verhuren in het buitenland. En die kunnen dan door vrouwen én mannen gehuurd worden”.
  3. Bij de stand van Race Planet werd menig foto gemaakt. Geen wonder, want er stonden een paar prachtige bolides opgesteld. “Onze Race Experiences zijn dagvullende programma’s waarbij je de kans krijgt om in meerdere supercars te rijden. Met de keuze uit zes unieke programma’s, stap je achte rhet stuur van jouw favoriete supercars en beleef je de sensatie van het circuit”, meldt de folder. Je kunt onder andere rijden in Ferrari, Porsche, BMW, Lamborghini, McLaren. Maar er zijn ook toerritten met klassiekers.
  4. Soms kan je werk ook alleen uit selecteren bestaan. Dat is in wezen ook wat een topkok doet: hij zoekt de fijnste ingrediënten bij elkaar. Zoiets zijn de gidsen van www.rustiekkamperen.com ook. “Kleinschalige campings met veel rust en ruimte worden steeds populairder in deze drukke tijden”, schrijft initiatiefnemer Bert Loorbach in de gids die ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan wordt uitgegeven.
  5. “Geen van onze deelnemers is ooit door een wild dier opgegeten”, stond er als een soort promotie op de stand van Africa Cycling uit Nijmegen. “Intenser kun je Afrika niet beleven, fietsend tussen het wild, langs Masai-dorpjes en over Afrikaanse savannen“, staat er voor op de folder. Je kunt je fietstocht ook nog uitbreiden met een beklimming van Mount Kenya of de Kilimanjaro.
  6. Chris de Nooijer was tot zes jaar geleden boswachter bij Natuurmonumenten. Toen besloot hij zijn baan op te zeggen om samen met zijn vrouw een eigen reisorganisatie te beginnen: Goldcrest Nature Tours. En met succes. “We houden vogelreizen, vlinderreizen, orchideeënreizen, fotografiereizen en expeditiereizen naar het Poolgebied”. Er wordt gereisd in kleine groepen van 6 tot 8 deelnemers. En de natuurbeleving staat voorop. Er is geen haast of afvinklijstje.
  7. Saskia Reinders uit Breda noemt zich ‘reisarchitect’. Dat staat ook met grote letters op haar folders, maar wat is dat? “Je hebt touroperators die reizen samenstellen en die dan vervolgens weer verkocht worden door reisbureaus, maar alles wat ik maak is precies op maat. Ik heb een folder waar rondreizen in Zuid-Amerika en Zuidelijk Afrika in staan met vermelding van dag 1, dit , dag 2, dat, maar ik heb ze nog nooit zo verkocht als op papier staat. Mensen komen zelfs vanuit Groningen een dag naar Breda, waarbij we dan samen een paar uur spreken over hoe ze hun reis willen, als op een soort tekentafel, zoals een architect doet. En dan ga ik het regelen. En ik kan dat omdat ik drie keer per jaar op reis ga, naar of Zuid-Amerika of Afrika, waar ik dan mijn persoonlijke contacten heb. Dat werkt prima”. Ze doet dit werk al achttien jaar, maar heeft nog niet zo lang geleden de site en het bureau www.gemsbok.nl overgenomen.
  8. Jordy S’Jongers staat bij een knalgele bus op de beurs met daarop groot de letters ‘Summer Bash’. Het is een jongerenreisorganisatie die al jaren bestaat in België, maar die ook hoopt te groeien in Nederland. “Dat is immers een veel grotere markt”, zegt de initiatiefnemer van het bedrijf. In 2021 werd een kantoor in Nederland geopend: “Eerst zaten we in Kampen, maar daar was het te rustig. We zijn daarom naar Zwolle verhuisd”. Door corona werd het niet direct een vliegende start in Nederland. Summer Bash biedt rondreizen door IJsland, Nepal, Zuid-Afrika, Zweden etc. “Wij bieden begeleide jongerenreizen aan voor jongeren vanaf 14 jaar. Per leeftijdscategorie is de begeleiding vanuit de reisleiders anders, wij begrijpen dat een 20-jarige bijvoorbeeld minder behoefte heeft aan aan reis vol begeleiding dan een 15-jarige”, staat op de site. Er is ook een Mountain Bash, voor wintersportreizen.
  9. Al 21 jaar lang wordt de Amsterdam-Dakar Challenge houden. “Het heeft niks met de echte Dakar-race te maken”, zeggen ze bij de stand. Het gaat om een roadtrip voor avonturiers met hun eigen barrel (lees: goedkope auto). De prijs is 750 euro per persoon. Daarvoor krijg je een trip van 7000 km door 9 landen gedurende 21 dagen. De vertrekdatum is 31 oktober 2026. Na de finish worden de auto’s geveild voor lokale projecten. In 2026 gaat het om het verlichten van dorpen met zonne-energie-lantaarnpalen en scholing voor kwetsbare kinderen.
  10. Defensie is ook weer met een uitgebreide stand aanwezig. Er is onder andere stormbaan en een lasergame. Of werken in het leger nu ook echt een link met vakantie heeft? De gedachten aan soldaten die nu in de sneeuw in een loopgraaf in Oekraïne staan laten m’n hoofd schudden.

Foto-impressie van de Vakantiebeurs 2026:

Bezoekers bij de stand van Race Planet. Foto: Sander Lindenburg
De stand van Egypte. Foto: Sander Lindenburg
Klaar voor een volgende demonstratie van Thailand in het grote Azië-paviljoen. Foto: Sander Lindenburg
Wie klimt het snelst in een (kunst) palmboom? Foto: Sander Lindenburg

Reply

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.