Danish Wheelness: het fietsgeheim achter het geluk van Denemarken
Denemarken behoort al jaren tot de gelukkigste landen ter wereld. Het geheim zit op twee wielen. Ter gelegenheid van World Happiness Day (20 maart) introduceert VisitDenmark het concept Danish Wheelness™ – een ode aan het dagelijkse fietsen als bron van welzijn en geluk.
Zes kilometer per dag is al genoeg om aan de nationale bewegingsaanbevelingen te voldoen. Wie één uur per week fietst, helpt al ernstige levensstijlziektes voorkomen. Regelmatig fietsen hangt samen met een 28% lager risico op vroegtijdig overlijden.
Beknopte inhoud
Veerkrachtiger
Maar het gaat verder dan alleen het lichaam. Fietsers hebben meer sociale contacten, voelen zich beter en zijn mentaal veerkrachtiger dan automobilisten. Arts en hoogleraar Bente Klarlund Pedersen legt uit: “Als je fietst en op de pedalen trapt, zetten je spieren stressgerelateerde stoffen om in een onschadelijke vorm die geen invloed heeft op de hersenen. In die zin werkt fietsen als een natuurlijk antidepressivum.”
Meik Wiking, CEO van het Happiness Research Institute en auteur van The Little Book of Hygge, vat het kernachtig samen: “Denen fietsen niet omdat ze gelukkig zijn. Ze zijn gelukkig omdat ze fietsen.”
Levensstijl
Fietsen is in Denemarken geen hobby, maar een levensstijl. Kinderen fietsen naar school, volwassenen naar het werk, ouderen blijven actief op twee wielen. Elke dag maken Denen zo’n 2,2 miljoen fietstochten – samen goed voor bijna 8 miljoen kilometer. Dat staat gelijk aan zo’n 200 rondjes om de aarde. De fietsinfrastructuur maakt dat veilig en praktisch. Fietsen is er zelfs opgenomen in nationale vergoedingsregelingen voor zakenreizen.
Voor reizigers biedt Denemarken een breed aanbod aan fietsroutes: van kustpaden en eilandhoppen tot gastronomische routes en historische tochten langs kastelen. Elke route laat een andere kant zien van het Deense leven, gevormd door natuur, cultuur en gemeenschap.
CMO Line Nøhr Kobzili: “Om World Happiness Day dit jaar te vieren, nodigen we iedereen uit om ‘Danish Wheelness’ zelf te komen ervaren.”
Sfeervolle rondjes
In het hele land zijn er meer dan 16.000 kilometer aan speciale fietsroutes, variërend van korte, sfeervolle rondjes tot meerdaagse avonturen. Deze omvatten:
- Herregårdsruten: Fiets langs boerderijkraampjes langs de weg, grootse kastelen en charmante landhuizen op het eiland Fyn, met culturele omwegen en verse lokale smaken onderweg.
- De Big Five op Fanø: Wist je dat Denemarken zijn eigen Big Five heeft? Op Fanø voert een fietsroute van 37 km je langs de vijf hoogste duinen van het eiland, met onderweg spectaculaire uitzichten.
- Panoramic Route 421 op het eiland Møn loopt door UNESCO-biosfeerlandschappen en leidt naar de opvallende witte kliffen van Møn.
- De Best of the West Route in Jutland volgt brede stranden en stuifduinen langs de noord-westkust naar de iconische vuurtoren van Rubjerg Knude.
- De Oostzeefietsroute (N8): Deze tocht biedt meer dan alleen prachtige landschappen – het is een reis door geschiedenis en cultuur, langs Kolding en het UNESCO-stadje Christiansfeld.
- Castle Route 48 verbindt Kronborg Castle en Frederiksborg Castle en loopt door het door UNESCO beschermde jachtlandschap Par Force in Noord-Seeland.
- De Ice Age Route is ontworpen voor langeafstandsfietsers en strekt zich uit over bijna 400 kilometer (≈250 mijl) door Seeland, door landschappen die meer dan 20.000 jaar geleden door gletsjers zijn gevormd.
Fietsen in Denemarken gaat veel verder dan alleen recreatie. Kinderen leren al vroeg verkeersveiligheid, onder andere op de Trafiklegepladsen in Kopenhagen, een speeltuin die is ontworpen om veilig fietsen in een stedelijke omgeving aan te leren. Aan de andere kant van het spectrum brengt de nieuwe internationale wielerwedstrijd van Denemarken, Copenhagen Sprint, het profpeloton naar de fietsvriendelijke straten van de stad.
In het kort – Nieuwsoverzicht
- Corendon boekt rechtstreeks via WhatsApp uit livestream: ‘Mensen willen dit’(Emerce)
- Criminelen doen zich voor als Bastion Hotels: hotel zegt ‘andere prioriteiten te hebben’, tot afgrijzen van gasten (AD.nl)
- Nieuwe eigenaar Veenpark wil openluchtmuseum weer openen (RTV Drenthe)








